Too Little, Too Late? Pell Grants Increase…

After four years of being stuck at $4,050 (and hardly being touched at all since Bush took office in 2001), the Congressional Appropriations Committees decides to increase the Pell Grant to $4,310.

Senator Edward M. Kennedy, Democrat of Massachusetts and chairman of the Senate education committee, called the increase “an important down payment by Democrats on our commitment to help families with high college costs.

Hmm, considering just the price of housing in a dorm single jumped from $5,916 to $6,390 this past year alone…yeah, that pretty much covers nothing.

For more information on random (arbitrary?) cost inflation, please see the finance department’s website.

(Visited 11 times, 1 visits today)

6 thoughts on “Too Little, Too Late? Pell Grants Increase…

  1. Anonymous

    Used to be you had to get special dispensation in order to do so. I was told you had to prove some sort of valid need (apparently cheapness isn’t one of them).. I think they loosened up considerably in recent memory because of a housing crunch, but otherwise I’m afraid extra costly food and board is just part of the..Wesleyan Experience.

  2. Anonymous

    Used to be you had to get special dispensation in order to do so. I was told you had to prove some sort of valid need (apparently cheapness isn’t one of them).. I think they loosened up considerably in recent memory because of a housing crunch, but otherwise I’m afraid extra costly food and board is just part of the..

    Wesleyan Experience.

  3. Anonymous

    Let’s be generous and assume that Wesleyan housing allows you to reside in your residence for 9 months. 6390 / 9 = $710.So $710 a month for a dorm room, right?Right now, I have a two bedroom apartment all to myself with a washer/dryer on my floor, a sizable living room, a kitchen, and a bathroom. It’s basically the top floor of a house. Its cost, when adding in various bills (internet, electricity, gas) is ~$1000 a month, actually less typically, but I’m being sloppy here. I could easily share this apartment with another person and cut the costs in half. In fact, I used to and there was plenty of room and privacy.So for ~225 more a month I get my own washer/dryer, a kitchen, a private bathroom, and easily three times the space of the dorm rooms in which I used to reside. And honestly, I’m paying more than I need to in part because I sort of fell into this apartment and have been spoiled by it.And since I’m bored, let’s take a look at the food budget.Looks like $3732 / 9 = $415 a month. Probably being unfair here, but it doesn’t make a huge difference..I spend maybe half of that a month – I’d spend less except I have a habit of bribing people to come to fine dining establishments with me. When I can’t find poor souls to drag to places with me, my food budget’s like ~$100 a month. And I eat better than I ever did as a student. Now certainly this is probably not a fair comparison, since you might get some perks that aren’t included in my rent or I’m forgetting something major here. It’s enough to have made me quite bitter during my tenure at Wesleyan since I was interested in the education, the not food and board. And considering inconvenient food hours and sporadic bouts of incompetence from ResLife, it wasn’t even spectacular food and housing.

  4. Anonymous

    Let’s be generous and assume that Wesleyan housing allows you to reside in your residence for 9 months.

    6390 / 9 = $710.

    So $710 a month for a dorm room, right?

    Right now, I have a two bedroom apartment all to myself with a washer/dryer on my floor, a sizable living room, a kitchen, and a bathroom. It’s basically the top floor of a house.

    Its cost, when adding in various bills (internet, electricity, gas) is ~$1000 a month, actually less typically, but I’m being sloppy here. I could easily share this apartment with another person and cut the costs in half. In fact, I used to and there was plenty of room and privacy.

    So for ~225 more a month I get my own washer/dryer, a kitchen, a private bathroom, and easily three times the space of the dorm rooms in which I used to reside. And honestly, I’m paying more than I need to in part because I sort of fell into this apartment and have been spoiled by it.

    And since I’m bored, let’s take a look at the food budget.

    Looks like $3732 / 9 = $415 a month. Probably being unfair here, but it doesn’t make a huge difference..

    I spend maybe half of that a month – I’d spend less except I have a habit of bribing people to come to fine dining establishments with me. When I can’t find poor souls to drag to places with me, my food budget’s like ~$100 a month. And I eat better than I ever did as a student.

    Now certainly this is probably not a fair comparison, since you might get some perks that aren’t included in my rent or I’m forgetting something major here. It’s enough to have made me quite bitter during my tenure at Wesleyan since I was interested in the education, the not food and board. And considering inconvenient food hours and sporadic bouts of incompetence from ResLife, it wasn’t even spectacular food and housing.

Comments are closed.