Olivia Dooley ’09 writes:
If you want fresh produce every week, sign up for the fruit and veggie co-op at the Info Desk in Usdan by Sunday, Sept. 7.
- The cost of one share for the semester is 180 points (15 points/week for 12 weeks). If you sign up, the points will all be deducted from your account in the first week.
- You may get your own share or split a share with one other person.
- Every Thursday, you will receive a variety of organic fruits and vegetables.
- Pick up your share outside Weshop every Thursday afternoon between 5 – 7 PM. What is not picked up at that time will be donated.
- Every member must sign up to volunteer for one hour on a Thursday afternoon sorting boxes, helping during the pickup time, and cleaning up.
- Signups will close at midnight on Sunday, Sept. 7.
- The co-op will start on Thursday, Sept. 11.
Contact odooley@wes for more information.
(Visited 3 times, 1 visits today)
sometimes local, but always organic.
sometimes local, but always organic.
i’m assuming the food is local…?
i’m assuming the food is local…?
sample share: 1 bag Fuji Apples1 cauliflower2 cucumbers1 package portabella mushrooms4 red potatoes2 Bosc Pears
sample share:
1 bag Fuji Apples
1 cauliflower
2 cucumbers
1 package portabella mushrooms
4 red potatoes
2 Bosc Pears
Asking along with the above poster.What exactly do you get?
Asking along with the above poster.
What exactly do you get?
yeah, this sounds great but how much food do you get each week?
yeah, this sounds great but how much food do you get each week?
i really want to do this because of the fresh produce and the mandate to eat ones veggiesbut you always get like five vegetables a week. seriously, its like–one potato–half a cabbage–a handful of kale–a mango–three peashow am i supposed to sustain myself on that? and how is all that worth 15 dollars?
i really want to do this because of the fresh produce and the mandate to eat ones veggies
but you always get like five vegetables a week. seriously, its like
–one potato
–half a cabbage
–a handful of kale
–a mango
–three peas
how am i supposed to sustain myself on that? and how is all that worth 15 dollars?